Daugiabučių namų renovacijos sėkmėje – ir ženklus CPO LT indėlis

Tarptautinė statybos ir remonto darbų paroda RESTA jau du dešimtmečiai kiekvieną pavasarį draugėn suburia statybininkus, užsakovus ir visus, kurių dėka Lietuvos statybų sektorius auga, o jo veiklos rezultatus pastebime kasdieną. Šiųmetės, jau 22-os RESTOS tema „Augantis miestas“ daug dėmesio skiria daugiabučių namų renovacijai, nes be jos mūsų būstas netaps patogesniu, šiltesniu, nepasieksime aukštesnės gyvenimo kokybės.

1

CPO LT siūlo sukurti atskirą elektroninį katalogą, kuriame bendrijos galėtų pirkti renovacijos darbus. Šiame kataloge per 1 darbo dieną būtų galima atnaujinti rangovų sąrašus, technines specifikacijas, statybos įmonės į katalogą patektų nuolat, joms negaliotų ilgos viešųjų pirkimų procedūros, būtinos vykdant viešuosius pirkimus. Asociatyvi portalo nuotr.

Svarbų vaidmenį, užtikrinant sklandų daugiabučių namų renovacijos programos įgyvendinimą, atlieka Centrinė perkančioji organizacija CPO LT. RESTOS išvakarėse paprašėme CPO LT direktorių Rolandą Černiauską pristatyti įstaigos indėlį, atnaujinant gyvenamuosius namus bei pasidalinti ateities planais.

Tapo reikalingesniu, kai neliko prievolės

2013 metais, ėmus sparčiai įgyvendinti daugiabučių namų atnaujinimo (renovacijos) programą, CPO LT buvo deleguota funkcija užtikrinti galimybę per elektroninį katalogą centralizuotai įsigyti būtinus renovacijos darbus ir paslaugas. Tuo pačiu namų bendrijos ir administratoriai buvo įpareigoti visus daugiabučių atnaujinimo statybos darbus įsigyti tik per CPO LT katalogą“,– sakė R. Černiauskas. Pirmame kataloge vos 61 Lietuvos statybos įmonė pareiškė norą dalyvauti daugiabučių renovacijos programos įgyvendinime, nors realus poreikis šiems darbams buvo kur kas didesnis. Ne visiems buvo priimtina kvalifikacinė statybos įmonių atranka, griežtas viešųjų pirkimų įstatymo nuostatų laikymasis, vykdant pirkimo procedūras. Kai kas suabejojo, ar toks renovacijos darbų pirkimo būdas netaps stabdžiu sparčiame daugiabučių atnaujinimo kelyje.

rolandas_cerniauskas

Kaip pažymėjo CPO LT direktorius R.Černiauskas, nuo 2014 metų sausio mėnesio daugiabučių namų bendrijoms, kurios nėra perkančiosios organizacijos, nebeliko prievolės per CPO LT elektroninį katalogą pirkti renovacijos darbus bei sudaryta galimybė rinktis alternatyvius, joms labiausiai priimtinus darbų įsigijimo būdus. Šiuo metu yra kelios alternatyvos: pirkti Viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta tvarka, t. y. Viešųjų pirkimų tarnybos administruojamoje CVP IS bei per CPO LT elektroninį katalogą, taip pat pagal Aplinkos ministro patvirtintą tvarką Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) tinklalapyje.

Nepaisant to, kaip ir anksčiau absoliuti dauguma daugiabučių renovacijos darbų ir paslaugų nuperkama per CPO LT elektroninį katalogą, nes jis labiausiai atliepia bendrijų poreikiams. Ypač, kai 2014 m. liepos mėnesį CPO LT pirkėjams pasiūlė atnaujintą rangos darbų modulį daugiabučių namų renovacijai. Šiame modelyje net 5 kartus išaugo rangovų skaičius, ženkliai buvo išplėstas darbų ir paslaugų asortimentas. Todėl renovacijos darbų įsigijimo apimtys ne tik nesumažėjo, bet atvirkščiai, iki 2015 metų balandžio mėnesio jos nuolat augo. 2014 m. III ketvirtį įvyko 62 pirkimai 75 daugiabučiams, IV ketvirtį – jau 135 pirkimai 145 daugiabučiams, o 2015 m. I ketvirtį – net 266 sutartys 305 daugiabučiams renovuoti.

Taigi iš dabar renovuojamų 1304 namų, 1073 daugiabučiams (virš 82 proc.) rangos darbai nupirkti per CPO LT elektroninį katalogą.

Kodėl CPO LT elektroninis katalogas laimi konkurencijoje?

„Manyčiau, dėl kelių priežasčių. Visų pirmą, dėl didelio statybos įmonių pasirinkimo, patogumo naudotis bei greito pirkimo rezultato,– sakė R. Černiauskas. – Dabar elektroniniame kataloge yra 311 statybos įmonių. Didelė konkurencija mažina kainas. Daugiabučių bendrijos, įsigyjančios renovacijos darbus per CPO LT, jau sutaupė daugiau nei 11 mln. Eur arba 4,30 proc. numatytų biudžeto lėšų. Šie skaičiai realūs – jie faktiškai užfiksuoti katalogo informacinėje sistemoje. Tai tikrai nemaža suma, už ją galima renovuoti ne vieną dešimtį ir nemažų daugiabučių.“

Daugiabučių administratoriai ar pirmininkai, pirkdami darbus per CPO LT, visas pirkimo procedūras gali atlikti labai greitai, vos per kelias dienas. Procesas trunka iki 10 dienų, o vykdant pirkimus patiems, tai tęstųsi du-tris mėnesius, net iki pusmečio.

„Galima pasidžiaugti, kad CPO LT kataloge daugiabučių atnaujinimui siūlomi darbai, paremti pažangiausiomis technologijomis, tenkinantys ir išrankiausių užsakovų poreikius, kaip antai: rekuperacinių sistemų, saulės kolektorių, vėjo jėgainių, geoterminio šildymo, biokuro ir dujinių katilų įrengimo, liftų atnaujinimo“, – sako CPO LT vadovas.

Visi šie aspektai veikiausiai ir lemia, kad CPO LT elektroniniame kataloge siūlomi renovacijos rangos darbai ir paslaugos yra patraukliausi daugiabučių bendrijoms, ieškančioms rangovų.

CPO LT ruošiasi naujiems iššūkiams

CPO LT elektroninis katalogas tapo pripažintu pagalbininku daugiabučių bendrijoms. Tačiau kolektyvas jau kelia sau naujus iššūkius, galvoja, kaip dar efektyviau padėti gyventojams, vykdantiems savo būsto renovaciją, pasirinkti kvalifikuotus statybininkus.

R.Černiauskas pasidalino ateities planais, kurie turėtų sudominti tiek statybininkus, tiek ir gyventojus, pradėsiančius savo būsto renovaciją. Anot pašnekovo, CPO LT nori sudaryti sąlygas visoms statybos įmonėms ( o jų Lietuvoje yra virš 2000 ) įsijungti į renovacijos darbų rinką.
Šiuo metu veikiantis elektroninis katalogas yra sudarytas remiantis LR Viešųjų pirkimų įstatymu, kuris griežtai reglamentuoja daugelį procedūrų, dėl kurių negalima, kaip norėtųsi, greitai priimti rangovo į katalogą, pakoreguoti darbų specifikacijų ar sutartinių sąlygų.

CPO LT siūlo sukurti atskirą elektroninį katalogą, kuriame daugiabučių bendrijos galėtų pirkti renovacijos darbus. Šiame kataloge faktiškai per 1 darbo dieną būtų galima atnaujinti rangovų sąrašus bei techninių specifikacijų asortimentą, pakeisti sutartinius reikalavimus, t. y. statybos įmonės į šį katalogą patektų nuolat, joms negaliotų ilgos viešųjų pirkimų procedūros, būtinos vykdant viešuosius pirkimus. Alternatyvus CPO LT katalogas yra realus dėl labai paprastos priežasties – privatiems subjektams, kokie šiuo metu yra daugiabučių gyventojai, Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatos netaikomos. Vadinasi, viskas priklauso tik nuo pritarimo CPO LT idėjoms (CPO LT steigėjas yra Ūkio ministerija; red. past.).

Kitas iššūkis, kuriam ruošiasi CPO LT, yra kompleksinė ne tik atskirų namų, bet ir kvartalinė renovacija. Žinia, kad Lietuva labai intensyviai ruošiasi kvartalinei renovacijai, domisi Vokietijos, turinčios didžiulius pasiekimus šioje srityje, patirtimi. R. Černiauskas pažymėjo, kad tokio projekto įgyvendinimui reikės ne tik statybos, bet ir kitų darbų ir paslaugų, pradedant projektuotojais ir baigiant landšafto dizaineriais. Todėl jau dabar reikia pradėti tam ruoštis, tirti rinkos poreikį, rengti specifikacijas, analizuoti potencialių tiekėjų pasiūlymus. Laukiama Aplinkos ministerijos parengtų techninių specifikacijų kvartalinės renovacijos proceso pradžiai CPO LT elektroniniame kataloge.

„CPO LT pasirengusi sukurti prekių, darbų ir paslaugų modulius, kuriuose užsakovai greitai, paprastai rastų visus jiems reikalingus darbus bei paslaugas“, – tvirtai įsitikinęs CPO LT direktorius R. Černiauskas.

statybu_naujienos

Sužinokite pirmieji

Užsiregistruokite mūsų naujienlaiškį, kad gautumėte naujausią informaciją:

bei sekite mus socialinėse medijose: