Ką praranda bendrijos, modernizavimo darbų pirkimų neišleidžiančios iš savo rankų

Daugiabučių namų bendrijų gyventojai yra nepatiklūs, nori visus procesus, susijusius su modernizavimu, turėti savo rankose. Tokią iniciatyvą – domėtis, stebėti – skatina ir institucijos, kurių rankose yra modernizavimo programa. Tačiau, kaip rodo skaičiai, absoliuti dauguma modernizavimo darbų nuperkama per CPO LT elektroninį katalogą. Per 10 Daugiabučių namų renovacijos programos metų sudaryta sutarčių renovuoti 531 namą. Iš jų nuo 2013 m. balandžio mėn. per CPO LT elektroninį katalogą iki dabar – net 514 (nuo 2014 m. pradžios 313).

Konkursuose modernizavimo darbus bendrijos renkasi iš dviejų, elektroniniame kataloge – iš 313 bendrovių. Ir renkasi ne iš pažįstamų, o iš patikrintų, todėl patikimų rangovų. Asociatyvi portalo nuotr.

Nori spręsti ir kontroliuoti patys

„Perkant per CPO LT, didžiąją dalį pinigų įdedame patys, o įtakos sprendimams nebeturime“, – sakė daugiabučio namo bendrijos Rietave pirmininkė Daiva Aleksandravičienė. Investicinį projektą pirko pati bendrija – gyventojai patys gavo pasiūlymus, patys atplėšinėjo vokus – jie jautėsi padėties šeimininkai, nes patys galėjo rinktis. Bendrija ir visus kitus darbus norėjo turėti savo rankose. Kad modernizavimo rangą reikės pirkti per CPO LT, rietaviškiai sakė sužinoję jau pradėję dalyvauti modernizavimo programoje, t. y., nupirkę investicinio projekto paslaugą pagal iki tol galiojusią tvarką.

„Toks kategoriškumas tiesiog iššaukė tam tikrą žmonių priešpriešą, teko girdėti nuomonę, kad neva nebepasitikima bendrijomis, lig jos pačios negeba vykdyti pirkimų“, – dalijosi Rietave esančio namo bendrijos atstovai.

Rangovą rinkosi iš dviejų pretendentų

Su panašia situacija susidūrė ir klaipėdietė A. Jurevičienė. Ji tvirtino, jog tvarka, kai patys gyventojai atplėšinėjo vokus, buvo priimtinesnė, nes susidaręs įspūdis, kad pirkti per CPO LT yra pirkti „aklai“, o patiems atplėšti vokus – reiškia patiems spręsti. Klaipėdietė tikino pažįstanti nemažai bendrovių, todėl rinktis rangovus, jos galva, yra patikimiau ir geriau patiems.

Viliaus Zinkevičiaus vadovaujama bendrija (Kėdainiai) modernizavimo paslaugas pirkto konkurso būdu, t. y., pasisamdė statybų ekspertą ir pavedė jam parinkti rangovą – patikrinus, išsiaiškinus jo patikimumą, kompetenciją. V. Zinkevičius mano, kad tokį gyventojų pasirinkimą lėmė ne palyginimas, kur ir kaip geriau ar naudingiau pirkti, o noras visa turėti savo rankose ir kontroliuoti procesą – per pasamdytą statybos ekspertą. Rangos konkursas jau įvyko, jame dalyvavo viena bendrovė ir asmenys, dirbantys pagal individualios veiklos pažymėjimus. Kėdainiškiai pasirinko bendrovę – kuri, kad ir brangesnė, bet patikima, kad ištikus problemoms, galima būtų jas ištaisyti.

Rangovų patikrą patikėjo CPO LT

Tačiau ne visos bendrijos ryžtasi ieškoti rangovų pačios.

„Per CPO LT pirkau [modernizavimo darbus] todėl, kad manau, jog šios firmos yra patikimesnės, nes per laišką [kai konkurse dalyvauti kviečia pačios bendrijos] gali nupirkti bet kas – pradedantis ar dar koks nors. O čia – su rekomendacijomis, dirbusios, o ne taip, kaip dabar Pasvalyje – pradėjo dirbti, o pasirodo, kad jau bankrutavusi“, – sakė Valdemaras Viapštas, bendrijos „Velžio valda“ (Panevėžys), jungiančios penkis namus, pirmininkas, pabrėždamas, kad rangovo patikimumas jam buvo pats svarbiausias. Net tuomet, kai paslaugos buvo nupirktos, pirmininkas internete ieškojo informacijos apie bendrovę – ar nėra kokių neigiamų atsiliepimų.

„Jeigu tektų dar kartą pirkti renovacijos darbus, vėl pirkčiau per CPO LT, – sakė V. Viapštas. – Tas pirkimas yra patikimesnis, nes bendrovės – patikrintos.“ V. Viapštas pažymėjo, kad labai svarbu ir rekomendacijos – kaip kuris rangovas dirba, elgiasi statybvietėje. Rangovą jis sakė iškart įspėjęs, kad pasirašys darbų atlikimo dokumentus tik tuomet, kai visi gyventojai sutiks, jog darbai atlikti tinkamai.

Rietaviškiai, kurie nebuvo patenkinti dėl anksčiau galiojusių privalomų pirkimų per CPO LT, vis gi pripažino – labai gerai, kad į CPO LT katalogą buvo griežta rangovų atranka: atsisijojo prasiskolinę, nemokūs, nepatikimi. Kaip teigiamą dalyką viena iš Rietavo daugiabučių namų bendrija paminėjo ir tai, kad rangovas užsakovui turėjo pateikti draudimą. Užsakovai, rietaviškių nuomone, tokiu būdu apsaugomi nuo galimų teisminių procesų su nesąžiningais rangovais.

Konkursuose renkasi iš dviejų, elektroniniame kataloge – iš 313 bendrovių

CPO LT kataloge šiuo metu yra 313 bendrovių, kurių kvalifikacija buvo patikrinta įvairiais pjūviais: ar pelningai dirba, kiek turi darbuotojų, ar turi panašaus darbo patirties, kokie jos finansiniai rodikliai. Šie rodikliai, pasak CPO LT direktoriaus Rolando Černiausko, išsamiai apibūdina įmonę. „Nėra blogai, kai žmonės rangovus renkasi patys, tuos, kuriuos pažįsta. Tačiau jie žino tik tai, ką pasakė pažįstamas, ką apie juos girdėjo patys, – sakė R. Černiauskas. – Todėl negali būti užtikrintas, kad bendrovė gerai dirbo visuose objektuose, kad ji yra pajėgi užtikrinti įsipareigojimus.“

CPO LT vadovas akcentuoja, kad darbus pirkdamas per elektroninį katalogą užsakovas gauna rangovą, kuris yra tinkamas atlikti nupirktus darbus, yra finansiškai pajėgus. Rangovas turi pateikti netgi rekomendacijas – buvusių užsakovų patvirtinimą, kad darbai buvo atlikti tinkamai. Užsakovai, taigi ir bendrijos, bet kada gali susipažinti su visais tais duomenimis, kuriuos privaloma tvarka rangovai turi pateikti CPO LT.

Mokestis už gyventojų kantrybę – delspinigiai

„Kai sudaroma preliminarioji sutartis, CPO LT ne tik užtikrina, kad rangovas atitiko pirkimo sąlygas, bet, esant pagrįstiems įtarimams, rangovą gali dar kartą patikrinti jam jau atliekant darbus, – sako R. Černiauskas. – Jeigu tokio pakartotinio patikrinimo metu nustatoma, kad, pavyzdžiui, rangovas prarado deklaruotą kvalifikaciją, su juo gali būti nutraukta sutartis ir taikomos sankcijos.“

Rangovai ir techninės priežiūros paslaugas siūlančios bendrovės, kaip sakė R. Černiauskas, privalo pateikti civilinės atsakomybės draudimą ir sutarties įvykdymo užtikrinimo garantą. Garantija yra ir delspinigiai, kuomet rangovas, nevykdantis darbų, turi sumokėti užsakovui už pradelstą laiką. „Gyventojai sutaupys – jiems nereikės mokėti tos sumos, – sako R. Černiauskas, ragindamas skaityti sutartis ir naudotis tuo, kas jose nurodyta. – Tai yra mokestis už gyventojų kantrybę.“

Skaičiuojama jau 514 objektų, kuriuose darbai atlikti juos nupirkus per CPO LT. R. Černiausko tikinimu, nebuvo jokio nusiskundimo dėl kokybės, negebėjimo atlikti darbus.

Temą tęsime. Trečiojoje publikacijoje – ar verta baimintis, kad rangovas darbus paves atlikti subrangovams

CPO LT

Sužinokite pirmieji

Užsiregistruokite mūsų naujienlaiškį, kad gautumėte naujausią informaciją:

bei sekite mus socialinėse medijose: