Šiuo metu portalo www.statybunaujienos.lt redakcijoje vyksta VšĮ „Propagandos ministerija“ organizuota diskusija „VIEŠIEJI PIRKIMAI IR KORUPCIJOS PREVENCIJA (statybos ir sveikatos apsaugos sektoriuose)“.
Statybunaujienos.lt redakcijoje vyksta VšĮ „Propagandos ministerija“ organizuota diskusija VIEŠIEJI PIRKIMAI IR KORUPCIJOS PREVENCIJA. Portalo nuotr.
Valstybė sukūrė viešųjų pirkimų sistemą, kad valstybės pinigai būtų naudojami viešai, taigi ir skaidriai. Tačiau viešieji pirkimai vis tiek yra ta sritis, kurioje klesti korupcija, įvairaus svorio aferos.
Kas kelia problemas, įstatymai ar žmogiškasis faktorius? Ar įstatymais galima visa sureguliuoti? Kiek paveikios yra korupcijos prevencijos programos, kurias turi bene kiekviena institucija ir savivaldybė?
„Europo Komisija Lietuvos viešųjų pirkimų sistemą yra išskyrusi kaip gerąjį pavyzdį. Žinoma, pažeidimų vis dar daroma“, – diskusijoje sakė Specialiųjų tyrimų tarnybos Korupcijos prevencijos valdybos viršininkas Romualdas Gylys.
Jis pateikė pasiūlymą jau įvykus viešųjų pirkimų konkursui pasikviesti aukcionui tris geriausius pasiūlymus pateikusius laimėtojus ir patikrinti, ar jie konkuruodami tarpusavyje dėl laimėjimo nenuleistų kainos dar žemiau.
„Viešieji pirkimai šiandien atspindi biurokratinio aparato požiūrį į valstybę. Nėra nebaudžiamumo principo, viešieji pirkimai nėra kaip nors audituojami. Žmonės nėra kvalifikuoti ir suinteresuoti viešuosius pirkimus įgyvendinti gerai. Kai lyginame viešuosius pirkimus su korupcija, įsivaizduojame kokius nors susitarimus už akių. Tačiau korupcija – tai ir toks atvejis, kai pirkimo iniciatorius netinkamai suformuluoja užduotį“, – pridūrė advokatų kontoros „Triniti“ asocijuotas teisininkas Tomas Seikalis.
„Ne kartą pastebėta, jog pasirinkus pigiausią pasiūlymą, jį pateikusi bendrovė atsisako dalyvauti, antra pagal mažiausią kainą – taip pat. Tuomet perkančiajai organizacijai tenka rinktis gana brangų pasiūlymą. Tada paaiškėja, kad tai buvo antrinės kompanijos. Dėl vaistų esame Konkurencijos tarybai perdavę nagrinėti vieną atvejį. Gaila, jog jie tuo metu pažeidimo neįžvelgė“, – prisiminė Sveikatos apsaugos ministerijos Korupcijos prevencijos skyriaus vedėjas Vytautas Šveikauskas.
„Važinėjame po regionus ir stengiamės išklausyti, kokios problemos kyla viešųjų pirkimų dalyviams, siūlant ir perkant per Centrinės perkančiosios organizacijos (CPO LT) katalogą. Viena, ką pastebime – pamatę kokį nors neatitikimą, konkurso dalyviai puikiai vienas kitą skundžia. Kai pasiūlymas pateikiamas viešai kompiuterio ekrane, pro konkurentų akis niekas nepraslysta“, – netikėtą katalogo privalumą atskleidė Centrinės perkančiosios organizacijos direktorius Rolandas Černiauskas.
Tuo metu ūkio viceministras Gediminas Onaitis teigė girdintis nusiskundimų, jog CPO katalogas eliminuoja galimybę konkursus laimėti mažesnėms įmonėms. Statybų srityje stambūs rangovai dalyvauja konkursuose visoje Lietuvoje, gali pasiūlyti geresnes sąlygas ir juos laimi. Viceministro teigimu, reikėtų šią problemą spręsti.
Parlamentarės Agnės Bilotaitės teigimu, 2014-aisiais viešųjų pirkimų vertė buvo apie 5 mlrd. eurų. Apie 1 mlrd. iš jų buvo galimai panaudojamas neskaidriai.
Viešųjų pirkimų ir korupcijos prevencijos tema diskutuoja Specialiųjų tyrimų tarnybos Korupcijos prevencijos valdybos viršininkas Romualdas GYLYS; advokatų kontoros TRINITI asocijuotas teisininkas Tomas SEIKALIS; ūkio viceministras Gediminas ONAITIS; Centrinės perkančiosios organizacijos (CPO LT) direktorius Rolandas ČERNIAUSKAS; Lietuvos statybininkų asociacijos viceprezidentas, bendrovės „Hidrostatyba“ valdybos pirmininkas Jonas DUMAŠIUS; Sveikatos apsaugos ministerijos Korupcijos prevencijos skyriaus vedėjas Vytautas ŠVEIKAUSKAS; Seimo antikorupcijos komisijos narė Agnė BILOTAITĖ ir platformos Kontraktai.eu vadovas Laimonas VAIŠVILA.
Video:
[youtube_sc url=https://www.youtube.com/watch?v=Zrc8iWGxVts&feature=youtu.be]
[youtube_sc url=https://www.youtube.com/watch?v=Ehth1ySr7vE&feature=youtu.be]