Nacionalinė centrinė perkančioji organizacija CPO LT, valdanti centralizuotų viešųjų pirkimų elektroninį katalogą, dalijosi patirtimi su kolegomis iš Moldovos, kaip centralizuoti ir skaitmenizuoti elektros energijos viešuosius pirkimus.
Perkančiosioms organizacijoms, įsigyjant elektrą savarankiškai, neretai iškyla sunkumų, kadangi energetinių išteklių pirkimai – vieni iš sudėtingiausių dėl itin dinamiškos rinkos ir jos pokyčių. CPO LT, siekdama spręsti šią problemą bei plėsti centralizuotų viešųjų pirkimų elektroninį katalogą ir kuo plačiau aprėpti perkančiųjų organizacijų poreikių lauką, elektros modulį į katalogo asortimentą įtraukė 2013 m. Modulis buvo keliskart perskelbtas, tikslintos techninės specifikacijos, atsižvelgus į pasikeitusias rinkos sąlygas ir pakitusį perkančiųjų organizacijų poreikį.
Pasak CPO LT Biuro ir veiklos aptarnavimo pirkimų skyriaus vadovo Dainiaus Navicko, šio modulio konstrukcija pritaikyta užsakovo patogumui: perkančiosios organizacijos pagal savo poreikius gali įsigyti elektros iš atrinktų tiekėjų pagal fiksuotą kainodarą arba kintamą (biržos) kainodarą bei vertės arba kiekio išpirkimo sutartį. Modulis pristatytas kolegoms iš Moldovos, kuri siekia narystės Europos Sąjungoje bei nori skaitmenizuoti savo viešuosius pirkimus. Prieš kelerius metus tuo, kaip Lietuva sėkmingai centralizavo ir skaitmenizavo elektros energijos pirkimus, domėjosi ir tarptautinio Europos centrinių perkančiųjų organizacijų tinklo nariai.
„Elektros energijos modulis moldavams, siekiantiems skaitmenizuoti savo šalies viešuosius pirkimus, įdomus tuo, kad mūsų modulio kintama kainodara susieta su biržos kainomis, užsakovams sudaryta galimybė vykdyti konsoliduotus užsakymus, o plečiantis žaliajai energetikai daugėja pirkėjų, kurie kartu yra ir patys gamintojai (gaminantys vartotojai). Nustatant sutarčių sąlygas į visus šiuos aspektus būtina atsižvelgti“, – sako D. Navickas.
Šis modulis buvo pristatytas Moldovos atstovams, su kuriais CPO LT vykdo tarptautinio bendradarbiavimo projektą „Moldovos Respublikos viešųjų pirkimų agentūros kompetencijų ugdymas kuriant ir įgyvendinant centralizuotų viešųjų pirkimų skaitmeninimą“.
Projektas įgyvendinamas Lietuvos Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondo 3 koncepcijos „Parama administracinių ir institucinių gebėjimų stiprinimui eurointegracijos srityje Moldovoje“ apimtyje. Projektas finansuojamas iš Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondo lėšų. Bendra projekto vertė – 90.768,15 Eur.