Gruodžio 9–13 dienomis CPO LT atstovai su pirmuoju darbo vizitu lankėsi Kišiniove, Moldovoje. Šiuo vizitu pažymėta strateginė partnerystė tarp Lietuvos ir Moldovos, orientuota į Moldovos viešųjų pirkimų skaitmenizavimą bei šios šalies integraciją į Europos Sąjungą (ES).
Projekto reikšmė Moldovos eurointegracijos procese
Viešųjų pirkimų skaitmenizacija yra viena pagrindinių Moldovos Respublikos reformų, siekiant narystės ES. Modernizuota ir centralizuota viešųjų pirkimų sistema ne tik didins skaidrumą, bet ir padės optimizuoti viešųjų finansų naudojimą. Šiuo tikslu CPO LT, bendradarbiaudama su Moldovos Finansų ministerija, Viešųjų pirkimų agentūra bei kitomis institucijomis, pradėjo projektą „Moldovos Respublikos viešųjų pirkimų agentūros kompetencijų ugdymas kuriant ir įgyvendinant centralizuotų viešųjų pirkimų skaitmeninimą“. Projekto tikslas – pritaikyti Lietuvos gerąją praktiką ir patirtį, siekiant sustiprinti Moldovos institucinių gebėjimų pagrindus. Pirmojo etapo metu buvo atlikta Moldovos viešųjų pirkimų sistemos analizė ir aptarti galimi centralizuotų pirkimų diegimo sprendimai.
„Šis bendradarbiavimas ne tik prisideda prie Moldovos eurointegracijos proceso, bet ir stiprina viešųjų pirkimų efektyvumą, skaidrumą bei konkurencingumą. Tikime, kad Lietuvos patirtis bus vertingas pagrindas Moldovai siekiant ES standartų,“ – po vizito Moldovoje kalbėjo Vaida Vaitkevičiūtė-Daugvilė, CPO LT direktoriaus pavaduotoja.
Darbo vizito metu CPO LT komanda, kurią sudarė keturi specialistai, surengė susitikimus su Moldovos Finansų ministerijos, Viešųjų pirkimų agentūros, Kišiniovo savivaldybės ir kitų institucijų atstovais. Diskusijose aptartos viešųjų pirkimų centralizavimo ir skaitmeninimo galimybės, teisiniai bei techniniai iššūkiai. Be to, buvo pristatytos CPO LT informacinės sistemos, kurios galėtų būti pritaikytos Moldovos viešųjų pirkimų poreikiams.
„Dalyvavimas šiame projekte su ES valstybe nare Lietuva yra svarbus Moldovos viešųjų pirkimų sistemos reformos kontekste. Tikimės, kad bendradarbiavimas padės efektyviai ir sėkmingai įgyvendinti politikos tikslus,“ – teigė Ana Luca, Moldovos Finansų ministerijos generalinio sekretoriaus pavaduotoja.
Ateities planai ir ES parama
Projektas, kurio bendra vertė siekia 90 768,15 Eur, bus vykdomas 12 mėnesių. Numatyta surengti tiek nuotolines konsultacijas, tiek praktinius mokymus bei darbo sesijas Moldovoje ir Lietuvoje. Sausio mėnesį Lietuvoje planuojamas Moldovos delegacijos vizitas, per kurį bus gilinamasi į Lietuvos patirtį viešųjų pirkimų srityje.
Šis bendradarbiavimas ne tik modernizuos Moldovos viešųjų pirkimų sistemą, bet ir sustiprins jos pasirengimą narystei ES. Viešųjų pirkimų skaitmenizacija yra vienas iš pagrindinių ES prioritetų, padedantis kurti skaidrią ir efektyvią viešųjų finansų valdymo sistemą.