Šių metų sausio 13–17 dienomis Lietuvos nacionalinėje centrinėje perkančiojoje organizacijoje CPO LT su darbo vizitu lankėsi Moldovos Finansų ministerijos ir Moldovos Viešųjų pirkimų agentūros delegacija, vadovaujama Generalinio sekretoriaus pavaduotojos Anos Lucos. Pasak jos, narystės Europos Sąjungoje (ES) siekiančios Moldovos viešųjų pirkimų modernizavimas CPO LT pavyzdžiu prisidės prie skaidrumo užtikrinimo, korupcijos mažinimo ir finansinių perspektyvų.
Šio vizito tikslas, įgyvendinant tarptautinio bendradarbiavimo projektą „Moldovos Respublikos viešųjų pirkimų agentūros kompetencijų ugdymas kuriant ir įgyvendinant centralizuotų viešųjų pirkimų skaitmeninimą“ – užmegzti strateginį bendradarbiavimą ir, perimant CPO LT patirtį, padėti pagrindus būtinoms reformoms centralizuojant ir skaitmeninant Moldovos Respublikos viešuosius pirkimus.
„Moldovos Respublikai viešųjų pirkimų sistemos sugretinimas su ES standartais yra būtinas šalies integracijai į Europos bendrąją rinką, kur Lietuvos patirtis mums siūlo gerosios praktikos modelį. Viešųjų pirkimų modernizavimas prisidės prie skaidrumo užtikrinimo, korupcijos mažinimo, efektyvaus viešųjų pinigų panaudojimo ir užsienio lėšų pritraukimo“, – sakė A. Luca.
Vizito metu Moldovos atstovams Lietuvos patirtį pristatė ne tik CPO LT, bet ir už viešuosius pirkimus atsakingų Lietuvos institucijų – Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, Aplinkos ministerijos, Viešųjų pirkimų tarnybos – atstovai. Buvo dalijamasi gerąja praktika ir priemonėmis, susijusiomis su viešųjų pirkimų specialistų atestavimu, centralizuotų pirkimų bei žaliųjų kriterijų nustatymų patirtimi, tvarios pirkimų strategijos kūrimu, viešųjų pirkimų skaitmenizavimu, siekiant užtikrinti proceso skaidrumą.
Moldovos Finansų ministerijos Generalinio sekretoriaus pavaduotoja Ana Luca aukštai įvertino vizito rezultatus ir padėkojo už vertingą galimybę perimti Lietuvos patirtį viešųjų pirkimų srityje. Ji pabrėžė, kad 2025 metais Moldovos Respublika ketina sukurti reguliavimo sistemą, skirtą centralizuojamiems pirkimų objektams, ir paskirti už jos įgyvendinimą atsakingas institucijas. CPO LT prisidės prie šio uždavinio sprendimo remdamasi Moldovos viešųjų pirkimų teisine baze, atliktu perkančiųjų organizacijų ir tiekėjų anketavimu bei institucijų, vykdančių viešuosius pirkimus, veiklos analize, parengdama ekspertinę pažymą dėl šalies viešųjų pirkimų centralizavimo ir skaitmeninimo galimybių.
Pasak Vaidos Vaitkevičiūtės-Daugvilės, ši tarptautinio bendradarbiavimo iniciatyva yra pirmasis žingsnis į ilgalaikę Moldovos ir Lietuvos partnerystę viešųjų pirkimų srityje. Ateityje planuojama plėtoti ir kitas iniciatyvas, tokias kaip galimas dvynių projektas korupcijos prevencijos bei vidaus finansų valdymo srityje.
„Mūsų sukaupta patirtis efektyviai naudojant korupcijos prevencijos instrumentus, įdiegtą antikorupcinės vadybos ISO 37001 standartą, yra aktuali Moldovos Respublikai. Džiaugiamės, kad šios valstybės institucijos yra suinteresuotos kuo glaudesniu bendradarbiavimu ir siekia išnaudoti visas galimybes, padėsiančias Moldovos Respublikai greitu laiku tapti Europos Sąjungos nare“, – bendradarbiavimo perspektyvas įvardija V. Vaitkevičiūtė-Daugvilė.
Projektas įgyvendinamas Lietuvos Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondo 3 koncepcijos „Parama administracinių ir institucinių gebėjimų stiprinimui eurointegracijos srityje Moldovoje“ apimtyje. Projektas finansuojamas iš Vystomojo bendradarbiavimo ir humanitarinės pagalbos fondo lėšų. Bendra projekto vertė – 90.768,15 Eur.




