CPO LT baigė pildyti maisto produktų modulio prekių asortimentą

CPO LT džiaugiasi sudarydama galimybę perkančiosioms organizacijoms įsigyti maisto produktus patogesniu būdu, t. y. pateikiant užsakymą CPO LT elektroniniame kataloge.
Vykdant maisto produktų centralizuotą viešąjį pirkimą, CPO LT daug dėmesio skyrė rinkos tyrimui. Konsultacijose su perkančiosiomis organizacijomis identifikuoti jų poreikiai ir lūkesčiai. Tiekėjai turėjo galimybę iš anksto įvertinti parengtus techninių specifikacijų projektus ir pateikti savo pastabas bei pasiūlymus. Bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos specialistais nustatyti reikalavimai šalyje auginamiems produktams, pašalintos nuostatos, galinčios riboti Lietuvos ūkininkams ir gamintojams sėkmingai konkuruoti su savo produkciją viešuosiuose pirkimuose.
Kaip ir dauguma kitų modulių, CPO LT elektroniniame kataloge maisto produktų modulis sukurtas taikant dinaminę pirkimų sistemą (DPS). Pirkimo dokumentuose numatytos šios DPS kategorijos:
• Pienas ir pieno produktai;
• Duonos ir pyrago gaminiai;
• Daržovės ir vaisiai (švieži, šaldyti, konservuoti ir kitaip apdoroti);
• Mėsa ir mėsos gaminiai;
• Žuvis ir žuvies gaminiai;
• Grūdų malūno ir kiti produktai;
• Bakalėja ir kiti produktai;
• Kiaušiniai.
Vienas iš DPS privalumų yra jos lankstumas, todėl bet kuriuo metu maisto produktais prekiaujančios įmonės ar ūkininkai gali pateikti paraišką tapti tiekėjais CPO LT elektroniniame kataloge. Patikrinus jų kvalifikaciją bei įsitikinus, kad nėra pašalinimo pagrindų, įmonės / ūkininkai taps tiekėjais ir galės dalyvauti skelbiamuose viešuosiuose pirkimuose per visą DPS galiojimo laikotarpį (iki 2025 m. gruodžio 9 d.).
Atkreipiame dėmesį, kad nuo 2021 m. kovo 23 d. tiekėjai galės teikti savo prekių aprašymus naujai į pirkimą įtrauktoms techninėms specifikacijoms (žuvies ir žuvies gaminių, grūdų malūno ir kitų produktų bei bakalėjos ir kitų produktų). Šiuos aprašymus patikrinus CPO LT ekspertams – siūlyti savo produktus paskelbtuose užsakymuose. Kadangi tiekėjai savo siūlomų prekių asortimentą nuolat pildo, tik paskelbus specifikacijas, CPO LT elektroniniame kataloge ne visose pozicijose gali būti prekių. Pirkėjas užsakymo formavimo metu prekę į krepšelį galės įsikelti tik tuo atveju,  jei ją siūlo bent vienas tiekėjas.
Maisto produktų DPS suskirstyta į 8 kategorijas, o jos – dar į dalis. Toks detalus specifikacijų skaidymas yra siekiant skatinti tiekėjų konkurenciją, sudaryti jiems galimybes siūlyti savo produkciją, net ir neturint viso modulyje skelbiamo maisto produktų asortimento. Kaip rodo praktika, didesnis tiekėjų skaičius, dalyvaujantis viešuosiuose pirkimuose, lemia palankesnes kainas perkančiosioms organizacijoms.
CPO LT elektroniniame kataloge suformuotos sutartys yra standartizuotos, o jų prieduose nurodomi konkretūs produktai, kuriuos turi pristatyti sutartį sudaręs tiekėjas. Jei tas pats tiekėjas laimės užsakyme prekių tiekimą iš skirtingų dalių ar net kategorijų, bus sudaroma tik viena sutartis. Taip sumažės administracinė našta ir perkančiosioms organizacijoms, ir tiekėjams.
Perkančiosios organizacijos turėtų atkreipti dėmesį, kad nemažą maisto produktų modulio asortimento dalį sudaro ekologiški produktai. Tiekėjai rinkos konsultacijų metu akcentavo, kad jų siūloma ekologiška produkcija nėra žymiai brangesnė lyginant su kitais  produktais. Tačiau jų įsigijimui perkančiosios organizacijos turėtų racionaliai nustatyti užsakymo sąlygas (pristatymo bei atsiskaitymo terminus, perkamų prekių kiekius ir pan.). CPO LT ragina pasinaudoti galimybe įsigyti ekologiškų produktų.
Kad pirkimai vyktų sėkmingai, perkančiosios organizacijos turėtų atlikti savo „namų darbus“ prieš teikdamos maisto produktų užsakymą CPO LT elektroniniame kataloge, t. y. išsiaiškinti, kokios yra ekologiškų produktų tiekėjų galimybės pasiūlyti savo produkciją. Nuo to turėtų priklausyti užsakymo apimtis, jo skaidymas / neskaidymas į dalis, asortimento parinkimas viename krepšelyje ir t. t.
Raginame perkančiąsias organizacijas aktyviai naudotis galimybe paprastesniu, patogesniu ir skaidriu būdu įsigyti maisto produktus, o tiekėjus aktyviai dalyvauti siūlant savo produkciją.
Modulio naudotojus kviečiame teikti savo pasiūlymus, pastabas, kurios padėtų maisto produktų modulį padaryti dar patogesniu ir geriau atliepiančiu perkančiųjų organizacijų ir tiekėjų poreikius.
Prireikus pagalbos teikiant užsakymus, kilus klausimų, prašome kreiptis į CPO LT Biuro ir veiklos aptarnavimo pirkimų skyriaus konsultantę Kamilę Šataitę, tel. 8 658 34019, el. p. [email protected].

Sužinokite pirmieji

Užsiregistruokite mūsų naujienlaiškį, kad gautumėte naujausią informaciją:

bei sekite mus socialinėse medijose: