CPO LT perims daugiausia Vyriausybei pavaldžių įstaigų viešųjų pirkimų

Vyriausybė pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos siūlymui  2021–2024 metais centralizuoti visų Vyriausybei pavaldžių įstaigų tarptautinius ir supaprastintus viešuosius pirkimus. Daugiausia pirkimo procedūrų perims VšĮ CPO LT, dalį – Turto valdymo ir ūkio departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos bei steigiama nauja įstaiga Kultūros infrastruktūros centras.

„Lietuvoje yra išskirtinai daug perkančiųjų organizacijų, tačiau ne visos turi reikiamas kompetencijas. Kitų Europos valstybių tyrimai rodo, kad dėl kompetencijos ir iniciatyvos stokos iššvaistoma 4 kartus daugiau lėšų nei dėl korupcijos. Centralizavus viešuosius pirkimus ir taip užtikrinus, kad juos vykdytų tik aukščiausios kvalifikacijos specialistai, valstybė sutaupys iki 300 mln. eurų per metus“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministras Virginijus Sinkevičius.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos skaičiavimais, įgyvendinus siūlomą centralizavimo modelį, vietoj dabar skiriamų 15 mln. eurų Vyriausybės pavaldžių įstaigų viešiesiems pirkimams atlikti pakaktų 9,2 mln. eurų. Stipriai (369-iais) sumažėtų viešųjų pirkimų specialistų – nuo 594-ių iki 225-ių.

Turto valdymo ir ūkio departamentas atliktų vidaus reikalų ministro valdymo srities įstaigų viešuosius pirkimus, Kultūros infrastruktūros centras – kultūros ministro valdymo srities įstaigų kultūros paskirties pastatų statybos ir remonto darbų pirkimus bei pirkimus, kurie atliekami įgyvendinant paveldotvarkos programas, o CPO LT bus įgaliota atlikti visus kitus pirkimus, tarp jų biuro priežiūros ir veiklos aptarnavimo ir valdymo, sveikatos srities, informacinių technologijų, infrastruktūros ir darbų pirkimus. Mažos vertės pirkimus ir toliau vykdys pačios perkančiosios organizacijos, nes jų procedūros paprastesnės.

Viešųjų pirkimų funkcijos centralizavimą planuojama įgyvendinti per 2021–2024 metus. 2020-aisiais bus rengiamasi centralizuoti viešuosius pirkimus.

Vyriausybinės įstaigos, kurios naudojasi CPO LT, prekes, paslaugas ir darbus įsigyja vidutiniškai 10 proc. pigiau nei planavosi. Vien 2017 m. viešuosius pirkimus atlikus per CPO LT elektroninį katalogą buvo sutaupyta beveik 50 mln. eurų biudžeto lėšų.

Vyriausybė pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos parengtam Viešųjų pirkimų specialistų profesionalumo stiprinimo planui, kurį įgyvendinus numatoma sukurti viešųjų pirkimų specialistų atestavimo sistemą, parengti naudingas metodologines priemones, ieškoti sprendimų, kaip motyvuoti perkančiąsias organizacijas pirkimus atlikti efektyviau. Daugiausia minėto plano priemonių pasiūlė Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO).

Parengta pagal Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pranešimą

Sužinokite pirmieji

Užsiregistruokite mūsų naujienlaiškį, kad gautumėte naujausią informaciją:

bei sekite mus socialinėse medijose: