Pastaruoju metu dažnai girdint kalbas, jog Lietuvoje vaistai brangūs, nes trūksta konkurencijos, Centrinės perkančiosios organizacijos (CPO LT) vadovas Rolandas Černiauskas sako turįs pasiūlymą, kaip jas sumažinti. Tuo įsitikinti bus galima startavus pilotiniam projektui.
Pasak CPO LT vadovo Rolando Černiausko, pastaruoju metu daugėja prašymų centralizuotai pirkti ne tik vaistus, endoprotezus, bet ir medicinines priemones.
Pirkimai per tris dienas
Prieš trejus metus veiklą pradėjusi CPO LT administruoja centralizuotą vaistų ir medikamentų modulį elektroniniame kataloge, per kurį Lietuvos gydymo įstaigos perka joms reikalingus vaistus. Pasak R.Černiausko, analizuojant trejų metų patirtį, pastebima, kad susidomėjimas katalogu nuolat auga.
„Pradžioje tiek tiekėjai, tiek ir pirkėjai į šią sistemą žvelgė įtariai. Natūralu, taip nutinka viskam, kas nauja. Tačiau pastarojo meto apklausos tiek tarp mažųjų, tiek ir tarp didžiųjų perkančiųjų organizacijų, gydymo įstaigų rodo, jog devyniasdešimt procentų apklaustųjų sistema yra patenkinti. Kaip vienas svarbiausių privalumų įvardijama tai, jog joms nebereikia organizuoti sudėtingų viešųjų pirkimų procedūrų, kurios dažnai trukdavo iki pusmečio. Dabar visi pirkimai trunka vos dvi tris dienas. Gydymo įstaigoms elektroniniame kataloge tereikia išsirinkti reikiamus medikamentus, suformuoti pirkimo krepšelį ir pateikti atnaujintam tiekėjų varžymuisi“, – sako R.Černiauskas.
Tiesa, prieš porą metų buvo svarstymų, ar nereikėtų kurti alternatyvią perkančiąją organizaciją. Tačiau, kaip sako R.Černiauskas, tokie klausimai šiandien nebekeliami. CPO LT išsikovojo savo „pripažinimą po saule“.
Daugėja prašymų
Pasak CPO LT vadovo, pastaruoju metu daugėja prašymų centralizuotai pirkti ne tik vaistus, endoprotezus, bet ir medicinines priemones. „Vien vaistinių preparatų pozicijų kataloge yra 1549 ir jų, atsižvelgiant į perkančiųjų pageidavimus, nuolat daugėja. Nuo 2014 m. liepos vykdome endoprotezų pirkimus. Seniau pacientams tekdavo laukti metų metais, kol gaudavo jiems reikiamus endoprotezus. Dabar gi pirkimus galima organizuoti vos per kelias dienas. Auga ir medicininių prietaisų poreikis, todėl, užbaigus šiuo metu jau vykstantį tiekėjų pasiūlymų vertinimą, bus atnaujintas ir šis modulis. Stengiamės įsiklausyti į perkančiųjų organizacijų, gydytojų asociacijų pageidavimus ir kiek galime juos įgyvendinti.
Pasak CPO LT vadovo, visas technines specifikacijas jie gauna iš perkančiųjų organizacijų, tai yra gydymo įstaigų. Būtent jos pateikia poreikį ir specifikacijas: kokie medikamentai, medicinos priemonės yra reikalingos. Techninių specifikacijų sąrašus koordinuoja Sveikatos apsaugos ministerija ir Valstybinė ligonių kasa. „Tik taip bendradarbiaudami galime užtikrinti, kad visų poreikiai būtų patenkinti. Pradėję pirkimą kreipiamės į SAM, VLK, gydytojų ir gydymo įstaigų asociacijas, kurie mums pagelbėja. Tokiu būdu kataloge galime tinkamiau užtikrinti poreikius. Be tokio glaudaus bendradarbiavimo sėkmingos veiklos rezultatų neįsivaizduoju“, – sako R.Černiauskas.
Svarbiausia – kaina ir kokybė
Anot CPO LT direktoriaus, vykdant centralizuotą viešąjį pirkimą yra du prioritetiniai tikslai. Pirmasis – įsigyti kokybišką prekę ar produktą. Antrasis – jo kaina. „Apmaudu, bet trejų metų praktika rodo, kad Lietuvoje šiuo metu didelės konkurencijos, ypač vaistų srityje, nėra. Todėl kalbėti apie mažesnes medikamentų kainas išties sunku. Tačiau yra idėjų, kaip padaryti, kad net vaistų rinkos monopolistas būtų suinteresuotas mažinti kainas. Atsakymas paprastas – mažinat logistikos kaštus, kurie vaistų tiekėjams yra brangūs.
Vadinasi, turime sudaryti sąlygas, kad atsirastų suinteresuotumas mažinti kainas. Tokia galimybė CPO LT buvo svarstoma nuo pat jos įkūrimo pradžios ir dabar jau yra sąlygos ją įgyvendinti. Šią iniciatyvą palaikė ir Sveikatos apsaugos ministerija, todėl tikimės kad gydymo įstaigos netrukus inicijuos konsoliduotus vaistų pirkimus CPO LT kataloge“, – pabrėžė CPO LT vadovas.
Kokia iš to nauda? Jei maža organizacija perka nedidelį vaistų kiekį, tiekėjas nėra suinteresuotas nei mažinti kainos, nei taikyti nuolaidą.
Savo ruožtu jei pirkėjas – didelis, tiekėjas tampa lankstesnis. Tai – masto ekonomijos dėsnis. Konsoliduotus pirkimus apsimoka taikyti ir kai yra konkurencija, ir net kai jos nėra. Tiksliau, kai yra vos vienas tiekėjas. Pastaruoju atveju tiekėjas tampa suinteresuotas mažinti kainas dėl logistikos. „CPO LT negali reguliuoti konkurencijos, bet mes galime teikti siūlymus. Kadangi konsoliduoti pirkimai vyksta tokiu pačiu principu kaip ir paprasti, todėl jokių papildomų priemonių ar administravimo kaštų nereikalauja“, – sako R.Černiauskas.
Tarp kitko
Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė, kad pradės vykdyti 4 didžiausių šalies ligoninių Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje pilotinį projektą „Vaistų ir medicinos pagalbos priemonių konsoliduoti pirkimai per Centrinę perkančiąją organizaciją CPO LT“. Įvykus pirmiesiems konsoliduotiems vaistinių preparatų pirkimams, pasak R.Černiausko, paaiškės visi jo privalumai bei tobulintinos sritys. Taip pat viliamasi, kad pirmasis konsoliduotas vaistų pirkimas paragins ir kitas šalies gydymo įstaigas aktyviau naudotis šia galimybe ir taip mažinti įsigyjamų medikamentų kainas, taupant biudžeto bei pacientų lėšas.