Centrinės perkančiosios organizacijos (CPO LT) pavadinimas neblogai pažįstamas daugeliui Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa besidominčių gyventojų – per šios organizacijos administruojamą elektroninį katalogą renovacijos darbus įsigyja dauguma savivaldybės paskirtųjų renovacijos administratorių. Tiesa, tikriausiai tik nedaugelis yra girdėję apie CPO LT naujovę – „Elektroninių pirkimų centrą“ (EPC), kuris šiemet buvo sukurtas daugiabučių namų savininkų bendrijoms.
CPO kataloge – viskas, ko reikia renovacijai
CPO LT – tai viešoji įstaiga, atliekanti centrinės perkančiosios organizacijos funkcijas. Kaip pasakoja CPO LT vadovas Darius Vedrickas, institucija sukaupė jau didelę patirtį organizuodama ir vykdydama centralizuotus viešuosius pirkimus. Viena svarbiausių priemonių CPO LT darbe – elektroninis katalogas, kuriame perkančiosios organizacijos turi galimybę skaidriai, greitai ir patogiai įsigyti jų kasdienėje veikloje reikalingas prekes, paslaugas ar darbus net 31-e pirkimų modulyje. Renovacijos dalyviams šis katalogas geriausiai pažįstamas kaip erdvė, kurioje galima įsigyti visus renovacijai reikalingus darbus: rangos darbus su ir be projektavimo, statinio projektavimo ir projekto vykdymo priežiūros, statinio statybos techninės priežiūros bei statinio techninio projekto ekspertizės paslaugas. Perkančioji organizacija – pavyzdžiui, savivaldybei priklausanti komunalinių paslaugų įmonė, kuri administruoja ir renovacijos projektus, CPO LT kataloge gali paskelbti, kokius darbus norėtų įsigyti, o rangovai ir kitų su renovacija susijusių darbų tiekėjai – teikti savo pasiūlymus. Laimi pasiūlęs mažiausią kainą. Tokiu būdu užtikrinama, kad renovacijos darbai ne tik bus įsigyti skaidriai, bet ir už palankiausią kainą. Naujausia CPO LT statistika rodo, kad kiekviename pirkime savo pasiūlymus pateikia vidutiniškai 10 tiekėjų.
Sutaupė jau dešimtis milijonų eurų
CPO LT direktorius skaičiuoja, kad šiuo metu CPO LT elektroniniame kataloge rangos darbų pirkimuose dalyvauja 206 rangovai. Dauguma iš jų – 118 – siūlo rangos darbų paslaugas be projektavimo darbų. Iš viso nuo 2013 m. balandžio 1 d. CPO LT elektroniniame kataloge įsigyta rangos darbų su ir be projektavimo už daugiau nei 439 mln. eurų, įvyko net 1580 konkursai 1880 objektams – renovuojamiems pastatams. „O svarbiausia – dėl CPO LT sistemos užsakovai nuo suplanuoto biudžeto sutaupė daugiau kaip 53 mln. eurų arba beveik 11 proc.“, – džiaugiasi D. Vedrickas.
Pastebi sumažėjusią kainą
Komentuodamas naujausius renovacijos darbų pirkimus, CPO LT direktorius pastebi, kad per CPO LT įsigyjami rangos darbai atpigo: „Remiantis įvykusių užsakymų statistiniais duomenimis, galima daryti išvadą, kad paskutiniu metu rangos darbus per CPO LT iš tikrųjų galima įsigyti pigiau, tad dar kartą kviečiame daugiabučių namų savininkų bendrijas ir administratorius pasinaudoti galimybe renovacijai reikalingus darbus įsigyti geresne kaina.” Pašnekovo nuomone, renovacijos darbų atpigimas gali būti siejamas ir su sezoniškumu, ir su išaugusia konkurencija tarp rangovų: „Kai rinka buvo persisotinusi daugiabučių namų renovacijos darbais, sutaupymai nuo planuoto biudžeto neviršydavo 10 proc. Tačiau pažymėtina, kad kiekvienais metais CPO LT elektroniniame kataloge sutaupymai renovacijos darbams skiriasi – svyravimams įtakos gali turėti ekonominė situacija, skiriamas valstybės paramos dydis bei kitos aplinkybės.“
Pagalba bendrijų pirmininkams
CPO LT elektroninis katalogas skirtas tik perkančiosioms organizacijoms, tačiau Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje dalyvauja ir daugiabučių bendrijos taip pat – privatūs daugiabučių administratoriai. Tam, kad CPO LT elektroniniame kataloge pasiteisinęs principas galėtų padėti ir jiems, nuo šių metų vasario CPO LT pristatė naują elektroninį įrankį „Elektroninių pirkimų centras“ (EPC). „Deja, dažnai daugiabučių namų savininkų bendrijos neturi patirties administruojant renovacijos projektą. Tai suprantama, kadangi dažnai renovacija – didžiausias projektas, kokį tik teko įgyvendinti bendrijoms. Norėdami joms padėti, sukūrėme EPC įrankį. Jis labai palengvina administracinę renovacijos naštą. Pavyzdžiui, nebereikia patiems rengti jokių pirkimo dokumentų. Reikia turėti tik investicijų planą arba techninį darbo projektą, pasirinkti tiekėjų pasiūlymų vertinimo kriterijus, įvesti reikalingus darbų kiekius, o visą kitą – laimėtojo atranką, sutarties suformavimą – padaro elektroninė sistema“, – pasakoja D. Vedrickas.
Sutaupo net 18 proc.
Pašnekovas pabrėžia, kad EPC kataloge bendrijos gali įsigyti darbus ne tik pagal mažiausios kainos, bet ir pagal ekonominio naudingumo kriterijų – tokia galimybė ypač svarbi tiems, kas nori įgyvendinti brangesnius investicijų planus. „Atsižvelgiant į Aplinkos ministerijos ir daugiabučių namų savininkų bendrijų išreikštą poreikį, ateityje šį elektroninį įrankį planuojama plėsti naujais pirkimo moduliais, susijusiais su Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos įgyvendinimu“, – žada CPO LT vadovas. Kaip rodo statistika, EPC iš tiesų sulaukia nemažai dėmesio: nuo vasario, kai šis įrankis pradėjo veikti, per šį įrankį jau įvyko 49 užsakymai 54 daugiabučiams namams už beveik 13,5 mln. eurų. „Galima tik pasidžiaugti, kad pirkimų vykdymas per EPC daugiabučių gyventojams sukuria realią finansinę naudą – nuo planuoto biudžeto sutaupyta virš 2 985 667 eurų arba daugiau 18 proc.“ – pastebi CPO vadovas.
Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/verslas/naujiena/kvadratinis-metras/nekilnojamasis-turtas/naujove-padeda-renovacijos-paslaugas-isigyti-pigiau-973-856120