CPO LT katalogą dar labiau praturtintų medicinos įstaigų įsitraukimas

CPO LT katalogą dar labiau praturtintų medicinos įstaigų įsitraukimas

Medicina yra ta sritis, kurioje ypač svarbus darbuotojų profesionalumas bei padidintas atsakomybės jausmas. O šios savybės turi būti derinamos su lankstumu bei operatyvumu. Taigi, uždavinys sunkus, bet išsprendžiamas. CPO LT kataloge medicinos sričiai – vaistams, medicinos priemonėms ir įrangai – skiriama vis daugiau dėmesio. Jame neseniai buvo atnaujintas medicinos prietaisų modulis, atsirado galimybė vykdyti konsoliduotus pirkimus.

Katalogas suteikia daugiau lankstumo

Kaip pasakoja vienos iš didžiausių šalyje medicinos įstaigų, Nacionalinio Vėžio instituto Viešųjų pirkimų skyriaus viršininkas Rimantas Juktonis, jo atstovaujama įstaiga didžiąją dalį vaistų perka būtent iš CPO LT katalogo. Paprastai, vaistų pirkimas prasideda nuo jo peržiūros ir reikalingų medikamentų paieškos. Tik tuo atveju, jeigu tarp 1549 kataloge esamų vaistinių preparatų nėra reikiamų medikamentų, ieškoma kitų variantų.

„Pagrindinės problemos kyla tada, kai mums staigiai prireikia vaistų, kurių nebūname nusipirkę iš anksto, o CPO LT elektroniniame kataloge jų nėra. Tada ir iškyla daugiausiai problemų. Juk mūsų toks darbas: turime ligonius, kuriems privalome padėti. Kai tam trūksta galimybių, būna sunkiausia“, – sakė pašnekovas.

CPO LT vaistų, medicinos įrangos bei medicinos prietaisų centralizuotus viešuosius pirkimus vykdo nuo įstaigos veiklos pradžios – 2013 metų,. Šioje srityje jau spėta sukaupti pakankamai patirties, užmegztas dalykiškas ir efektyvus bendradarbiavimas su Sveikatos apsaugos ministerija, Valstybine ligonių kasa.

Medicinos įstaigos įvertino CPO LT įdirbį, centralizuojant šių prekių viešuosius pirkimus ir juos perkeliant į elektroninę erdvę. „CPO LT katalogas yra labai gera pagalba ligoninėms, sprendžiant nuolatinę vaistų pirkimo problemą. Aišku, būtų dar geriau, ir mes norėtume kuo didesnio centralizuotai įsigyjamų medikamentų asortimento. Ši viešųjų pirkimų vykdymo sistema, visų pirma, patogi tuo, kad leidžia nepalyginamai greičiau atlikti pirkimo procedūras. Juk analogišką pirkimą tarptautinio atviro konkurso būdu pačios medicinos įstaigos vykdytų ne trumpiau negu pusę metų. Tačiau tiek laiko mes neturime, pacientai negali laukti. Kita vertus, per didelė prabanga pirkimus pradėti iš anksto, nežinant konkretaus poreikio vieniems ar kitiems vaistams. Per CPO LT pirkimus sugebame įvykdyti labai greitai, vos per kelias dienas. Greitis mums labai svarbus“, – teigė R. Juktonis.

Viešųjų pirkimų specialistas teigiamai vertina ir CPO LT palaikytą Sveikatos ministerijos iniciatyvą bei sudarytą galimybę kelioms medicinos įstaigoms vykdyti jungtinius (konsoliduotus) pirkimus. Nors Nacionalinis vėžio institutas tokia galimybe dar nepasinaudojo, bet ateityje tai bus svarstoma. Toks pirkimo būdas visų pirma patrauklus galimybe taupyti lėšas: juk kuo didesnis pirkimo mastas, tuo mažesnės kainos.

Anot CPO LT vadovo Rolando Černiausko, konsoliduotus pirkimus perkančiosioms organizacijoms padiktavo pati rinkos logika. „Kuo didesnį prekės kiekį perkame, tuo labiau pardavėjas mažina jos kainą. Pavyzdžiui, įsivaizduokime, kad visos gydymo įstaigos nutaria įsigyti tą pačią gripo vakciną, prieš prasidedant ligos protrūkiui. Tiekėjai, kurie gali ją pasiūlyti, supras, kad jie šalies rinkoje turės tik vieną tokią galimybę, todėl akivaizdu, kad bus suinteresuoti pateikti patį geriausią įmanomą pasiūlymą“, – sakė jis.

rolandas_cerniauskas

Padėtų aktyvesnis dialogas

Visgi R. Juktonis pastebi, kad kai kurios viešųjų pirkimų procedūros yra per biurokratiškos, jas spręsti reikėtų efektyviau ir racionaliau. Pirmiausia, jam norėtųsi mažiau popierizmo. „Man regis, procedūrų įforminimas tikrai galėtų būti paprastesnis. Įsivaizduokite, pirkimas susideda iš trijų šimtų atskirų dalių, ir kiekvienai daliai reikia iš naujo perrašyti tokią pat dokumentų formą. Tai ne tik ilgai užtrunka, bet ir padidina klaidų tikimybę. Dokumentacijos paprastinimas tikrai pridėtų patogumo. Ataskaitų ruošimas atima labai daug laiko“, – sakė specialistas.

Jo rūpestis puikiai suprantamas ir R. Černiauskui. „Aš galėčiau kaip kolega, viešųjų pirkimų specialistas, tam tik pritarti. Deja, nuo CPO LT visa tai nepriklauso. Mes iš savo pusės padarome viską, ką galime. Parengiame visus reikiamus dokumentus, perkančiajai organizacijai jų nereikia pildyti, – tik atsispausdinti ir pasirašyti. Kita vertus, Viešųjų pirkimų įstatymas įpareigoja perkančiąsias organizacijas teikti ataskaitas Viešųjų pirkimų tarnybai. Čia jau nebegalime niekuo padėti. Galiu nebent tik pritarti nuomonei, kad mūsų parlamentarai galėtų iš naujo apsvarstyti šį klausimą. Ataskaitas tikrai būtų galima supaprastinti“, – įsitikinęs jis.

Anot Nacionalinio Vėžio instituto Viešųjų pirkimų skyriaus viršininko R. Juktonio, medicinos srities prekių ir paslaugų rinka išskirtinė tuo, kad nauji tiekėjai į ją ateina retai. Todėl ir centralizuotų viešųjų pirkimų konkursuose dažniausiai dalyvauja tos pačios įmonės. Ūkio ar kanceliarinių prekių rinkos yra daug mobilesnės, jose žymiai daugiau tiekėjų. Tačiau tokia padėtis vaistų rinkoje per daug nestebina, nes medicinos srityje tiekėjų atranka ypatingai griežta.

Visi tiekėjai turi atitikti aukštus kvalifikacinius reikalavimus, turėti patirtį, licencijos ir kita. Visos šios priemonės padeda atskirti patikimus tiekėjus. Juk ir jų parduodamos prekės yra išskirtinės, susijusios su žmogaus sveikata, o kartais ir gyvybe. CPO LT kataloge esantys tiekėjai šiuos griežtus reikalavimus atitinka. Tačiau R. Juktoniui norėtųsi dar didesnės vaistų modulio įvairovės CPO LT elektroniniame kataloge.

2

„Norėtume, kad pasirinkimas būtų gerokai didesnis. Reikėtų išplėsti jau esamą asortimentą bei įtraukti naujus vaistus. Esu tikras, kad tai įmanoma padaryti. Medicinos įstaigoms labai aktualus medicinos priemonių įsigijimas, bet jų elektroniniame kataloge beveik visai nėra. Būtų labai gerai, jeigu ir jas galėtume pirkti per CPO LT“, – teigė jis.

Savo ruožtu CPO LT direktorius R. Černiauskas atkreipia dėmesį, kad pačios perkančiosios organizacijos labai padėtų CPO LT, pateikdamos jai savo poreikius bei išsakydamos pageidavimus. „Galiu pasakyti, kad mes pasigendame pasiūlymų, ką perkančiosios organizacijos norėtų įsigyti per mūsų katalogą. Mums labai svarbi jų nuomonė ir tikrai norėtume aktyvesnio bendravimo. Šiuo metu, bendradarbiaudami su Sveikatos apsaugos ministerija, vykdome pirkėjų apklausas, artimiausiu metu ketiname atlikti didelę tiekėjų apklausą. Norime išsiaiškinti, kokių medicinos priemonių šalies medicinos įstaigoms reikia labiausiai. Kalba eina ne tik apie vaistus, bet ir apie tvarsčius, švirkštus ir kita, – kalbėjo CPO LT vadovas. – Organizuodami praktinius seminarus visoje Lietuvoje, mes įsitikinome, jog CPO LT administruojamas prekių, paslaugų ir darbų centralizuotų viešųjų pirkimų katalogas yra labai aktualus.“

Kalbėdamas apie vaistų bei medicinos prekių pasiūlos plėtrą, R. Černiauskas pabrėžė – jeigu tik bus aiškiai suformuluotas poreikis, galima tikėtis, kad labai greitai CPO LT kataloge atsiras dar daugiau galimybių joms įsigyti. „Šiandien mums svarbiausia – gauti specifikacijas, t. y. kokia turi būti prekė ir ko konkrečiai reikia. Čia labiausiai reikėtų medicinos įstaigų pagalbos, nes jos betarpiškai susiduria su šiomis problemomis. Todėl labai norėtumėme, kad jos teiktų savo pasiūlymus“, – sakė CPO LT direktorius R. Černiauskas.

logo

Sužinokite pirmieji

Užsiregistruokite mūsų naujienlaiškį, kad gautumėte naujausią informaciją:

bei sekite mus socialinėse medijose: