Pagalba daugiabučių gyventojams: renovacijos darbus jau galima įsigyti paprasčiau ir greičiau CPO LT Elektroninių pirkimų centre (EPC)

Centrinė perkančioji organizacija CPO LT sukaupė didžiulę patirtį, organizuodama ir vykdydama centralizuotus viešuosius pirkimus viešajam sektoriui ir savivaldos institucijoms. 2014 metais CPO LT sukūrė rangos darbų ir paslaugų modulius, skirtus daugiabučių namų atnaujinimo (renovacijos) programai įgyvendinti. Daugiabučių bendrijos galėjo pasinaudoti šia elektronine pirkimų sistema, įsigydamos jai reikalingus renovacijos darbus ir paslaugas.  2013-2016 metais per CPO LT elektroninį katalogą buvo sudaryta rangos darbų sutarčių 1555 daugiabučiams renovuoti  už 368 mln. 310 tūkst. 617 eurų. Gyventojai sutaupė 7,43 proc. planuotų renovacijai lėšų, arba 29 mln.564 tūkst.399 eurus.

Kodėl reikėjo sukurti naują  sistemą -EPC – daugiabučių renovacijos darbams įsigyti?

Namų bendrijos, dalyvaujančios daugiabučių  renovacijos programoje aktyviai naudojosi CPO LT elektroniniu katalogu, ieškodamas statybos įmonių darbams atlikti. Tačiau vykdant pirkimus jos susidurdavo ir su pertekliniais reikalavimais, susijusiais su Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatomis, taikomomis centralizuotiems viešiesiems pirkimams, skirtiems perkančiosioms organizacijoms. Statybininkai  taip pat pageidavo, kad būtų galimybė jiems paprasčiau siūlyti savo paslaugas gyventojams bei lengviau ir greičiau tapti CPO LT tiekėjais.

Dar 2015 m. balandžio 21 d.  Vyriausybės Komisijoje energijos vartojimo efektyvumo klausimams koordinuoti CPO LT pristatė idėją ir siūlymą elektroniniame kataloge sukurti alternatyvų pirkimų įrankį- Elektroninių pirkimų centrą (EPC) neperkančiosioms organizacijoms (tokios ir  yra daugiabučių namų bendrijos), kuriame pirkimai būtų organizuojami netaikant  Viešųjų pirkimų įstatymo nuostatų, kadangi jos nėra privalomos.

EPC rangos darbų su projektavimu modulyje 23 techninės specifikacijos dalys.

Aplinkos ministerija, išanalizavusi daugiabučių vykdomos renovacijos darbų poreikį ir struktūrą, parengė ir  CPO LT pateikė jų išsamią techninę specifikaciją, kuri suskirstyta į 22 dalis. Kadangi šis įrankis skirtas ne viešųjų pirkimų specialistams, buvo siekiama jį padaryti kuo paprastesniu ir aiškiu visiems. Kiekvienos techninės specifikacijos pavadinimas nurodo, kokius darbus užsakovai gali jose rasti. Netgi ir neturintys specialių statybinių žinių daugiabučių gyventojai lengvai gali nurodyti ir užsisakyti jiems būtinus renovacijos darbus nuo cokolio ir sienų šiltinimo iki liftų atnaujinimo ir aplinkotvarkos darbų pagal pateikiamus pavyzdžius. (https://epc.cpo.lt/kategorijos/1_gr_supr/).

Atsižvelgus į daugelio daugiabučių bendrijų išsakomus pageidavimus, sudaryta galimybė patiems užsakovams suformuoti savo užsakymo krepšelį, nurodant 23 dalyje būtinų atlikti darbų specifikaciją. Čia gyventojai gali užsakyti jų namui reikalingus konkrečius darbus, naudodamiesi pateiktų specifikacijų pavyzdžiais arba nurodyti savo reikalavimus.

Tiekėjų vertinimas operatyvus, sutartys lanksčios.

Pirkimai per EPC vyksta pagal kitas taisykles, nei CPO LT elektroniniame kataloge, skirtame perkančiosioms organizacijoms. Visų pirma, tiekėjų patekimas į Elektroninių pirkimų centrą yra daug paprastesnis- jiems reikia pateikti minimalų kiekį dokumentų, patvirtinančių jų kvalifikaciją bei finansinį stabilumą. CPO LT darbuotojai vos per keliais darbo dienas  operatyviai įvertina jų atitikimą reikalavimams ir įtraukia į EPC tiekėjų sąrašą. Tokia pat  procedūra  pagal Viešųjų pirkimų įstatymą trunka iki pusės metų ar net ilgiau. Taigi, laiko sąnaudų taupymas yra akivaizdus.

Daugiabučių bendrijoms, nusipirkus renovacijos darbus ir jų eigoje paaiškėjus, kad reikalingi papildomi ar netgi kitokie darbai, dabar bus galima nesudėtingai išspręsti šią problemą. Sutartys tarp užsakovų ir tiekėjų yra lanksčios, nes  negalioja Viešųjų pirkimų nuostatos. Todėl yra galimybė dvišalių santykių tarp pirkėjų ir tiekėjų pagrindu, abipusiu sutarimu keisti sutarties sąlygas.

     EPC rangos darbų su projektavimu modulyje jau registruoti pirmi tiekėjai ir užsakovai

Nuo vasario pradžios EPC rangos darbų su projektavimu modulyje jau galima registruotis tiekėjams ir užsakovams.

Pirmąją modulio veikimo dieną jame pradėjo registruotis tiekėjai bei katalogo naudotojai- užsakovai. Nuo vasario 14 d. EPC  rangos darbų kataloge prasidės pirkimų konkursai. Jie vyks elektroninėje erdvėje, nedalyvaujant žmonėms, taip pat, kaip ir CPO LT sistemoje vykstančiuose centralizuotuose viešuosiuose pirkimuose perkančiosioms organizacijoms. Pirkėjai patys galės nurodyti tiekėjų  varžymosi trukmę iki 15 darbo dienų. Pasibaigus šiam terminui bei paskelbus laimėtoją per 10 darbo dienų yra pasirašoma darbų rangos sutartis ir galima pradėti daugiabučio renovacijos darbus.

CPO LT tikisi, kad kolektyvo entuziazmo dėka ir jėgomis mažomis sąnaudomis sukurtas naujas elektroninis įrankis, skirtas daugiabučių namų bendrijoms, taps rimtu pagalbininku tūkstančiams daugiabučių gyventojams, kurie nori atnaujinti savo būstą, bet dažnai baiminasi, kad  statybininkų paieška sukels daug problemų ir rūpesčių. EPC rangos darbų su projektavimu modulyje pirkėjai ras visus jiems reikalingus darbus ir paslaugas būtinus renovacijai.

Sužinokite pirmieji

Užsiregistruokite mūsų naujienlaiškį, kad gautumėte naujausią informaciją:

bei sekite mus socialinėse medijose: