CPO logotipas

Valstybinėms įstaigoms dar daugiau galimybių pirkti pigiau

10 % – apytiksliai tiek Lietuvos viešųjų pirkimų yra atliekama per CPO LT. ATEA Programavimo sprendimų grupės direktorius Česlovas Stanaitis neabejoja:
Sistemos administratorių darbas taps lengvesnis, o viešieji pirkimai valstybei kainuos mažiau.

Vienos iš pirmaujančių globalių programinės įrangos gamintojų Oracle atlikto e-komercijos platformų tyrimo rekomendacijose išskiriama 10 faktorių, būdingų sėkmingai elektroninių pardavimų platformai. Trys pirmieji – plečiamumas, produktų katalogo lankstumas ir valdymo paprastumas. Bendra CPO LT ir Atea programavimo sprendimų komanda būtent šiems faktoriams skyrė didžiausią dėmesį kurdama naują CPO LT pirkimų valdymo sistemą.

Šių metų rugpjūtį vykusioje konferencijoje CPO LT direktorius Rolandas Černiauskas ir Atea Programavimo sprendimų grupės direktorius Česlovas Stanaitis pristatė visuomenei naujai sukurtą CPO LT elektroninį katalogą. Pasak CPO LT direktoriaus, praėjusiais, 2014 metais, pasinaudojant CPO LT elektroniniu katalogu, buvo atlikta daugiau nei 15 tūkstančių pirkimų, kurių bendra vertė daugiau nei 1,3 mlrd. litų, arba 391,67 milijonų eurų. Tai sudaro beveik 10 procentų visų Lietuvos viešųjų pirkimų vertės. O kataloge registruota daugiau nei pusketvirto tūkstančio perkančiųjų organizacijų. CPO LT administruojama sistema ypatinga tuo, kad visi procesai – nuo pirkimo formavimo, paskelbimo, pasiūlymų pateikimo, tiekėjų varžymosi, vokų atplėšimo ir net sutarčių suformavimo – vyksta elektroniniu automatizuotu būdu, be žmogaus įsikišimo, o tai reiškia, kad procesai yra skaidrūs ir negali būti kieno nors paveikiami. Todėl siekiant didinti viešojo administravimo efektyvumą ES lėšomis, buvo sukurtas naujas CPO LT katalogas.

„Atea gavo užduotį sukurti tokią informacinę sistemą, kuri leistų ne tik organizuoti įvairių prekių ir paslaugų pirkimų konkursus, bet ir įgyvendintų teisinių aktų keliamus reikalavimus pirkimo procedūroms, valdytų specifikacijas, formuotų preliminarių sutarčių vykdymo sąlygas”, – užduoties ypatumus vardija Atea Programavimo sprendimų grupės direktorius Česlovas Stanaitis.

aaaToliau sistemą augins patys vartotojai

Vienas svarbiausių iššūkių Atea programuotojams buvo suprojektuoti ir sukurti dinamiškai plečiamą katalogo architektūrą, kuri leistų vartotojams patiems kurti naujus pirkimo modulius (jau sukurtų modulių pagrindu), ir šiam darbui nereikėtų atlikti papildomų programavimo darbų. Naujai sukurtame ir įdiegtame kataloge pirkimo moduliai yra sukuriami daug greičiau, keičiant sisteminius nustatymus, o ne pildant programos kodą.

Katalogo architektūra paruošta pagal CPO LT vykstančius verslo procesus: atnaujinta naudotojo paskyra, preliminariosios sutartys ruošiamos naujai sukurtame kataloge, tiekėjai ir perkančiosios organizacijos gali savarankiškai tvarkyti savo organizacijos paskyrą ir naudotojus, taip užtikrindami didesnę katalogo informacijos saugą.

„Vieną užsakymą gali skelbti kelios perkančiosios organizacijos. Sukurtas reversinis aukcionas, t.y. produkto kaina nuolat mažinama, kol galiausiai produktas nuperkamas. Tiekėjai gali turėti daugiau nei vieną prekę kiekvienai specifikacijai,, gali atšaukti pateiktus pasiūlymus ir pakartotinai juos pateikti. Sukurtas apklausų funkcionalumas sistemoje leidžia perkančiosioms organizacijoms pateikti CPO LT savo nuomonę, nusiskundimus dėl tiekėjų ar jų teikiamų prekių, paslaugų, darbų”, – naujoves vardina Česlovas Stanaitis.

Kad patogiau naudotųsi

Per gana trumpą laiką (10 mėn.) pavyko sukurti naująjį katalogą. Projekto komandoje dirbo 29 darbuotojai (vienas projekto vadovas, penki sistemų architektai, 14 programuotojų, penki sistemų analitikai, vienas informacinių sistemų patogumo naudoti specialistas, trys informacinių sistemų testuotojai).

Capture

Atea specialistai įsitikinę, kad sistema, kuri yra nesuprantama ir nepatogi, atbaido vartotojus. Tai pagrindinė priežastis, kodėl kai kurios sistemos yra nenaudojamos. Atsižvelgiant į tai, kad naujuoju katalogu naudosis įvairių amžiaus grupių vartotojai, turintys skirtingas kompiuterinio raštingumo žinias, kuriant CPO LT elektroninį katalogą buvo sutelktas dėmesys į patogų jo funkcionalumą. Atea taip pat organizavo naujojo katalogo patogumo naudoti išbandymus, kuriuose dalyvavo perkančiosios organizacijos, tiekėjai ir elektroninio katalogo administratoriai.
„Vykdydami projektą įgijome naujos patirties, kurią galėsime naudoti kitiems projektams įgyvendinti. Elektroninio katalogo administratoriams bus paprastesnis ir greitesnis pirkimo modulių kūrimo procesas. Bus racionaliau panaudojamos lėšos perkant dideliais kiekiais (mažesnės prekių kainos). Bus mažesnės dalyvavimo viešajame pirkime išlaidos ir dėl to atsiras galimybė siūlyti konkurencingas kainas”, – privalumus vardina Atea Programavimo sprendimų grupės direktorius p. Stanaitis.

Atveria daugiau galimybių

Anot CPO LT direktoriaus Rolando Černiausko, naujasis CPO LT elektroninis katalogas praplečia vykdomų centralizuotų viešųjų pirkimų valdymo galimybes. Daugiau nei pusketvirto tūkstančio perkančiųjų organizacijų, registruotų šiame CPO LT kataloge, galės naudotis paprasta ir efektyvia pirkimų vykdymo elektronine sistema, rinktis joms reikalingas prekes, darbus ir paslaugas iš siūlomų daugiau nei trijų tūkstančių specifikacijų, kurių skaičius ir toliau augs”, – užtikrino Rolandas Černiauskas.

Atea Sprendimai. Leidinys IT bendruomenei. 2015 ruduo.

Sužinokite pirmieji

Užsiregistruokite mūsų naujienlaiškį, kad gautumėte naujausią informaciją:

bei sekite mus socialinėse medijose: